Παναθηναικός – Λάρισα 4-0

Χθες ο ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ νίκησε την ΑΕΛ με 4-0. το σκορ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί πλασματικό καθώς η εικόνα του αγώνα ειδικά μέχρι το 55’ δεν έδειχνε αυτό που θα ακολουθούσε.

Η Λάρισα στο ξεκίνημα του αγώνα μπήκε δυνατά και δημιούργησε δύσκολες καταστάσεις για την εστία του Τζόρβα. Μάλιστα σε μια φάση από δυνατό σουτ  η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Σαριέγκι με αποτέλεσμα λίγο αργότερα να αντικατασταθεί. Πάντως αυτό το πράγμα στον ΠΑΟ φέτος με τις αναγκαστικές αλλαγές δεν έχει προηγούμενο. Και ενώ λοιπόν η Λάρισα απειλούσε, ο Παναθηναϊκός με φτωχή επιθετική συγκομιδή και κόντρα στη ροή του ματς ευτύχησε στο 45’ μετά από κόρνερ να προηγηθεί με τον Βύντρα.

Και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Λάρισα να αναζητάει το γκολ και στο 50΄μετα από καλό σουτ του Τουάμα η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Τζόρβα.

Στο 60΄ ο Τεν Κατε έκανε διάνα με την αλλαγή του Νίνη στη θέση του πολύ κουρασμένου Καραγκούνη. Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε σωρεία ευκαιριών και τελικά ήρθε ο Κατσουράνης στο 66΄με ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ (ψηλοκρεμαστή κεφάλια από απόσταση περίπου 30 μέτρα) να λύσει τα πόδια των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με την άτυχη Λάρισα που δικαιουτο 100% το γκολ να έχει δοκάρι μετά από ακόμα μια εκπληκτική απόκρουση το Τζόρβα. Ενδιάμεσα όμως είχε ξεκινήσει το ξέσπασμα του Σισέ. Ο Γάλλος πέτυχε ένα γκολ με κοντινή προβολή στο 70’ και ένα δεύτερο στο 86’ μετά από μια πολύ καλή ομαδική επιθετική προσπάθεια.

Έτσι ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση στα 35 τελευταία λεπτά διατήρησε το απόλυτο στην Σούπερ Λίγκα πραγματοποιώντας το 6 στα 6 έχοντας την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος ( μαζί με τον Εργοτέλη) με 12 γκολ και την καλύτερη άμυνα καθώς έχει δεχτεί μόνο 1!