AEK - PAO 2-1

Απόσπασμα από το ημερολόγιο του Ντίνου:

Κυριακή 31 Αυγούστου 2008

Αγαπητό μου ημερολόγιο,

Αυτή η Κυριακή είχε χρώμα φθινοπωρινό Γκρίζα σύννεφα πάνω από τον Aττικό ουρανό και δροσερό αεράκι. Ήμουν απόλυτα έτοιμος για να δω την αναμέτρηση της ομάδας μου ΑΕΚ εναντίον του ΠΑΟ. Λίγο πριν ξεκινήσω για το γήπεδο έριξα κλεφτές ματιές στον αγώνα του Άρη με το Λεβαδειακό. Στις 8 η ώρα έκλεισα την τηλεόραση και είπα να ξεκινήσω Από τα Μελίσσια άφησα το αμάξι στο σταθμό του ηλεκτρικού ΚΑΤ και κατευθύνθηκα με το τρένο στο ΟΑΚΑ. Στον ηλεκτρικό βρισκόντουσαν νέα παιδιά με κασκόλ της ΑΕΚ, και μικρές κοπελίτσες που κατέβαιναν στο σταθμό Νερατζιώτισσα για να παρακολουθήσουν κάποια ταινία στα Village Cinemas του Mall. Ετσι που τις έβλεπα μου ερχόταν να κατέβω και’γω στο Mall, αλλά τελικά δεν πρόδωσα την άλλη μεγάλη μου αγάπη την ΑΕΚ. Ο κόσμος ήταν λιγοστός στο σταθμό Ειρήνη. Κατέβηκα τα σκαλιά, και ξεκίνησα να κάνω το 1 χιλιόμετρο μέχρι το στάδιο Η διαδρομή αυτή είναι μια διαδρομή που νιώθεις τη καρδιά σου να χτυπάει όλο και πιο δυνατά καθώς πλησιάζεις το γήπεδο Με το να βλεπω τους καπνους πανω απο τις θυρες 1-35 αρχισα και ετρεχα, δεν αντεχα αλλο το περπατημα. ‘Γάμησε τους ΑΕΚ’ ήταν η επωδός που αντηχούσε μέσα στη νύχτα..Ο αγώνας ξεκίνησε όπως όλοι θέλαμε, η ΑΕΚ έδειξε πάθος από την αρχή. Ο νεαρός Πλιάτσικα ήταν η έκπληξη της ενδεκάδας, παρόλα αυτά έδειξε ότι καταλαβαίνει τι σημαίνει να παίζεις στην ΑΕΚ και δη σε ντέρμπι με τον ΠΑΟ. Ο αγώνας δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας Η ΑΕΚ πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, το ένα με τον Εντίνιο στο 20 και το άλλο με πέναλτι του Μπλανκο στο 45. Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟ να πιέζει μπας και πάρει την ισοπαλία αλλά μάταια. Πέτυχε πάντως ένα γκολ στο 93 ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη Εν κατακλείδι, η ΑΕΚ ξεκίνησε το πρωτάθλημα με τον καλύτερο τρόπο: μια νίκη εναντίον του ΠΑΟ για τον οποίο τόσα θετικά σχόλια είχαν ακουστεί.

Αυτά για σημερα αγαπητο μου ημερολόγιο. Νομίζω πως νύσταξα και πάω να κοιμηθώ. Θα τα πούμε αύριο μονακριβο μου.