Ομονοια-ΑΕΚ 2-2 : Αποστολή στην Κύπρο

AEK - Ομόνοια

Του ανταποκριτή του akouseto.gr “Ρεπόρτερ Ντίνου” από την Κύπρο.

Σε έναν αγώνα γεμάτο ιδρώτα, πάθος και ένταση, οι Κύπριοι της Ομόνοιας έδειξαν μεγαλύτερη θέληση και πάθος για την πρόκριση στους ομίλους του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τα καινούργια μεταγραφικά της αστέρια, Κυργιάκο και Μπασινά, ο οποίος έκανε κάποια λάθη στις μεταβιβάσεις του ενώ, ο Κυργιάκος, ήταν πιο δυναμικός και ορεξάτος Το γκολ που δέχθηκε η ΑΕΚ νωρίς στο 11ο λεπτό από τον Αλβανό οικονομικό μετανάστη  Πούντο έκανε την “επιχείρηση” πρόκριση δύσκολη υπόθεση, παρόλα αυτά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Μπλανκο στο 16’. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1 να είναι γραμμένο στο φωτεινό πίνακα του κατάμεστου ΓΣΠ. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν κύλησαν όπως τα περίμεναν οι της ΑΕΚ. Ο Σκοκο βγήκε από το παιχνίδι με δεύτερη κίτρινη Κάρτα για θέατρο που έκανε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η απόφαση αυτή βέβαια ήταν κάπως τραβηγμένη διότι φαίνεται να δέχεται κάποιο τράβηγμα από τον Κύπριο αμυντικό. Στη συνέχεια, οι Κύπριοι, πέτυχαν ακόμα ένα δουλεμένο γκολ και εκτελεστή ξανά τον Αλβανό οικονομικό μετανάστη Ντούρο στο 58’. Τον τελευταίο λόγο όσον αφορά τα τέρματα τον είχε η ΑΕΚ με ένα καταπληκτικό γκολ του Παυλη στο 89’ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα αλλαγή στη θέση του Εντίνιο. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους Κύπριους να πανηγυρίζουν και το Μπασινά να διαμαρτύρεται για τις καθυστερήσεις που δεν κράτησε ο διαιτητής.